Horácký folklorní soubor Pramínek Jihlava

Vánoční vystoupení pro školy 2009

18. 12. 2009

V pátek, 18. 12. 2009, jsme měli vánoční vystoupení pro školy. Konalo se v jihlavském domě kultury. Ten den ráno jsme se vzbudili vánočně naladěni, protože bylo venku plno sněhu, a tak jsme se všichni ohromně těšili na ranní vystoupení. Měli jsme sraz v sedm hodin ráno, abychom měli čas vše připravit. Také jsme se museli převléci do krojů, připravit vánoční oblečení a košíčky. První vystoupení se konalo ráno v osm hodin.

Celé to začalo vyprávěním v dnešní době, které nás přeneslo do doby, kdy se chodilo místo dárků koledovat. Náhle jsme stáli ve světnici a hospodářka začala rozdávat úkoly. Chasa musela jít nakrmit a napojit všemožný dobytek, zakopat pod stromy ořechy, a také donést kosti Alíkovi. Následovalo první koledování malých dětí. Všichni byli moc šikovní a odnesli si za koledování malou odměnu. Přišla také celá pastýřská rodina, ve které jsem byl i já. Vykoledovali jsme pytel mouky, dvě vánočky, čtyři košile a štůček plátna. Další byli malí nezbedové. S nimi jsem měl přiběhnout také, ale udělalo se mi špatně. I přesto to kluci zvládli beze mě. Po malých kolednících přišla na řadu chasa. Po koledě hospodářka navrhla děvčatům, jestli si nechtějí vyzkoušet nějaké vánoční zvyky, a tak se zkoušelo poslouchání studny, házení pantoflem, pouštění lodiček a házení slupkou.

Potom přecházelo celé vystoupení do Betléma. Panna Marie nesla děťátko do ráje, kde porodila Ježíška. Sešli se všichni, zpívali „Půjdem spolu do Betléma“ a šli vítat Ježíška do chléva na seno. Vše končilo vánočními koledami, jako „Narodil se Kristus pán, Na nebesích, Co to znamená“ a dalšími. Na závěr se zazpívala koleda „Zpívám, zpívám“, která zní na konci každého našeho vánočního vystoupení. Celé vystoupení se nám moc povedlo a všichni jsme z něj měli obrovskou radost.

Pavel Bartoš

Nechte si posílat novinky, informace o vystoupeních
a další zajímavosti emailem.

Odesláno!
Odebírat

Pramínek podporují