Horácký folklorní soubor Pramínek Jihlava

O nás

Soubor Pramínek byl založen Ing. Miloslavem Brtníkem v roce 1986 jako dětská taneční složka souboru Vysočan, posléze vznikla i muzika, kterou začala vést jeho manželka Dana Brtníková. Současným vedoucím muziky je Matěj Dohnal, primáškou je Julie Grabowská.

Soubor zpracovává písně a tance z oblasti Moravského Horácka, tedy okolí Jihlavy, Velkého Beranova, Velké Bíteše a Telče. Soubor zpracovává tance inspirované tradičními řemesly, například Tkalci, Mlynáři, Rybáři nebo Kováři, dále do tanců zpracovává jarní zvyky (Vítání jara, Pomlázka, Stavění máje), milostné tance pro sólové páry, i tance pro více párů jako jsou Oklepáky nebo Kalamajka.

Muzika se rovněž zaměřuje na zpracovávání písní z celého Horácka v jak tradiční podobě, tak i v orchestrálních úpravách. Vedle toho je muzika souboru jediným seskupením, které aktivně hraje na tradiční lidový nástroj skřipky. Jedná se o nástroj typově velmi podobný houslím, skřipácké muziky fungovaly převážně jako kvarteta ve složení malé husle (prim, terc), velké husle (kontr) a Ploschperment (bas). Pro skřipáckou muziku je typický zemitý, skřípavý zvuk houslí a velmi zvučné zpěvy.

Soubor vystupuje jak na malých slavnostech či jiných akcích v regionu, tak i na významných festivalech doma i v zahraničí. Jako příklad lze uvést pravidelné vystupování na mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici v letech 2012 až 2014, pravidelnou účast na Dožínkách české menšiny v Chorvatsku, Havíření v Jihlavě, festival Pardubice-Hradec nebo i účast muziky na festivalu Sharq Taronalari v Samarkandu v Uzbekistánu v roce 2013. Na podzim roku 2014 absolvoval soubor čtyřtýdenní turné po Mexiku.
Soubor Pramínek byl v roce 2013 hostem celovečerního televizního pořadu U nás od cimbálu.

V roce 2009 muzika vydala CD s názvem Pramínky Horácka. V roce 2013 muzika spolu se zpěvačkami souboru Vysočan natočila CD písní s názvem Když jsme se tak sešli.

Výbor

 • Zbyšek Voda – předseda
 • Miloslav Brtník – místopředseda
 • Vilibald Prokop – místopředseda
 • Lenka Boudná – člen výboru
 • Matěj Dohnal – člen výboru
 • Veronika Petřivá – člen výboru
 • Lenka Prägerová – člen výboru

Stanovy

Historie

 • 2007
  Osamostatnění Pramínku

  Občanské sdružení Pramínek Jihlava, o.s. vzniklo odštěpením souborů Pramínek a Šípek od Horáckého souboru písní a tanců Vysočan. Vzniká soubor Vrabčátka, do kterého přicházejí ty nejmenší děti.

 • 1986
  Založení Pramínku

  Založení dětského souboru Pramínek při Horáckém souboru písní a tanců Vysočan – DK ROH Jihlava. Společně se souborem vzniká i dětská muzika. Soubor nacvičuje pásmo Husopasky, šijí se první jednoduché kroje. Koncem roku soubor začíná nacvičovat pásmo Vítání jara.

Více z historie

Složky

Nechte si posílat novinky, informace o vystoupeních
a další zajímavosti emailem.

Odesláno!
Odebírat

Pramínek podporují