Horácký folklorní soubor Pramínek Jihlava

Tkon 2022 – den devátý

2. 8. 2022

Dobré ráno, slunko vstává, sláva to je dobrá zpráva. Což o to, že slunko vylezlo je jistě dobrá zpráva, o dost horší zpráva je, že nám ten budíček oznámil Igor s Josipem hrou na vozembouch. Co to jako má bejt?!?! A ještě jako o čtvrt hodiny dřív?! No co, tak jsme vylezli. Po delším běhu jsme měli kratší rozcvičku celého těla a znovu a znovu Horácká kola, ve kterých ladíme poslední detaily. K snídani jsme dostali náš oblíbený sendvič se salámem a čaj k tomu.

To není možný! Náš poslední nástup na zaměstnání je tu. A poprvé jdeme všechny tři skupiny dohromady do školy. I přes malý prostor se nám podařilo se poskládat a mít dané zaměstnání. Tentokrát to byly rytmy, švihadla a diagonály. Uteklo to jako voda a už se blížíme k naší oblíbené pláži. Tentokráte je trošku pod mrakem a velmi příjemně fouká. Také to bylo velmi hezky vidět na obřích vlnách, které jsme si náramně užili.

K obědu nám paní kuchařky chytily rybu, kterou přivezl Igor z konzumu a přidali k němu bramborový salát. Sice zastáváme přísloví „Ryba je kámoš, ne žrádlo.“ (toto přísloví se od nás naučily i paní kuchařky), ale té vůni se nedalo odolat a snědli jsme to, někteří i s malými kostmi. Konečně jsme měli změnu od zaměstnání a Lenka nás naučila se správně učesat na vystoupení k jednotlivým krojům. Začali jsme poněkud zlehka, a to obyčejným copem, ale i to dalo některým zabrat. Odvážné holky propůjčily své vlasy klukům, aby si to také vyzkoušeli. Nejodvážnější byl Josip, který propůjčil své vlasy Lukovi a jak to dopadlo, uvidíte sami. Tram ta da dá! A copy jsou na světě. Ale to není všechno. Vystupujeme i ve slavnostnějších krojích, a proto je zapotřebí umět splést správný drdol. Vysoký culík si všechny holky udělaly radši samy. A pokračovalo se menšími copy. A přichází ta nejtěžší část, a to zatočení copánků do drdolu. Po pár úpravách to všichni bravurně zvládli.

Hurá je tu svačina a velmi sladká! Koblížky obalené v cukru. Přesně tohle jsme potřebovali! Vedro nám je stále, nejspíše proto se do toho moře stále tak těšíme. Je tak akorát nebo spíše studené a velmi nás to probouzí. Po krátkém relaxu tu máme večeři. A ejhle zapečené brambory s mletým masem a zeleninou. Nezbylo nám vůbec nic, jak nám to chutnalo. Po večeři jsme byli seznámeni, jak se máme starat o své kroje a jaké jsou všechny jeho části. Krásnou prezentaci si připravila Vlatka. Nejprve o dívčích krojích a následně chlapeckých. Dostali jsme poučení, jak kroje správně žehlit, skládat a prát. Pro některé to byly úplné novinky. Vše jsme si řádně zaznamenali do svých notýsků, aby se na nic nezapomnělo. A jelikož koláče nejsou bez práce jsme se opět sbalili a šli projet celé naše vystoupení do školy, a dokonce poprvé i s muzikou, která za námi přijela. Konečně jsme si ujasnili, jak jdou tance za sebou. Zkouška nám trvala déle, než jsme plánovali, ale do půl desáté večer jsme to stihli. Za odměnu jsme si koupili naši oblíbenou zmrzlinu, kterou jsme cestou na pokoje snědli. Studená sprcha, vyčištěné zuby a hurá spát.

Nechte si posílat novinky, informace o vystoupeních
a další zajímavosti emailem.

Odesláno!
Odebírat

Pramínek podporují