Horácký folklorní soubor Pramínek Jihlava

Hody ve Velké Bíteši 2012

12. 9. 2012

Ani po prázdninách nemáme moc klidu. Hned v září nás čekalo vystoupení na Hodech ve Velké Bíteši. Celé hody probíhaly v Bíteši od středy 5. do středy 12. 9. 2012. My se účastnili X. ročníku folklorního festivalu Setkání na Podhorácku, které se konalo 8. 9. 2012, od půl druhé do šesti hodin odpoledne.

U autobusu jsme se sešli už dopoledne, abychom měli dostatek času na vše. Přeci jen Bíteš není tak blízko. Když jsme dojeli na místo, dali jsme si věci do šatny a šli se projít po náměstí, protože bylo plné stánků. Poté jsme se oblékli do krojů a učesali.

Nástup byl ve 13:30 pod pódiem, protože na úvod byli na jevišti zástupci souborů a všechny soubory tak byly představeny. S námi vystupovali také Bítešan, ženy a děti z Jinošova, ženy z Březníka, soubor z Ketkovic, Stárci z Ostrovačic, Podskalák z Troubska, Turkovan z Laviček, Džbánek z Martínkova a Drahan z Blanska.

Na pódiu jsme měli dva vstupy, oddělené ostatními soubory. V prvním jsme předvedli Břitvu a Pivo, ve druhém Nezbednou holku a Oklepáky. Věděli jsme, že po druhém vystoupení se sbalí kufry a pojedeme hned domů, proto jsme využili pauzy mezi vstupy a šli s Michalem, Lídou a Pípou ke stánku, kde měli rozpečené oštěpky. Pán viděl, že jsme v krojích a povídal nám, jak se mu naše vystoupení líbilo. Dokonce nám dal dva oštěpky navíc a ochutnat klobásy. Ty byly. Jedna kančí, druhá dančí a třetí jelení! Těsně před tím, než jsme nacházeli na pódium, jsme si všimli slečny, která stála v kroji vedle nás. Měla na krátko ostříhané vlasy a ještě fialové. Říkali jsme si, že to by u pana Brtníka určitě neprošlo. Druhý vstup proběhl dle našeho očekávání a po něm jsme stejně neodolali a pro klobásy si rychle doběhli J.

Návrat domů už byl vcelku rychlý, vystoupení bylo za námi a my měli radost, že se nám tolik povedlo. Tak snad příští rok znovu.

Michal Kružík a Michaela Vodová

Nechte si posílat novinky, informace o vystoupeních
a další zajímavosti emailem.

Odesláno!
Odebírat

Pramínek podporují