Horácký folklorní soubor Pramínek Jihlava

Bylo to máje měsíce & koncert zpěváčků

30. 5. 2015

Dne 30.5.2015 se v DIODu uskutečnilo jarní vystoupení. Předtím byl i koncert deseti nejlepších zpěváčků 2015.

Koncertu se zúčastnila většina zpěváčků, ne však všichni. Na začátku i konci tradičně zazněla píseň V dobrém jsme se sešli. Vystoupily zde i zpěvačky souboru Vysočan.

Na úvod si vzala slovo radní města Jihlavy paní Kružíková spolu s Bohoušem Vodou. Mluvili o přijetí skřipácké muziky na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina, jejíž nositelem je právě náš Folklorní soubor Pramínek Jihlava, z. s. pod vedením Ing. Míly Brtníka ml.

Hned na začátku vystoupení si Áďa z muziky zahrála roli teenagera, co přijela spolu s malou Simonkou k babičce na prázdniny. Toto vystoupení dál ukazovalo, jak probíhaly svátky v květnu neboli máji.

Nejprve nastoupili kluci s biči. Děvčata zatančila Košťata, která poté chlapci zapálili a házeli s nimi přes oheň (místo ohně byly v košťatech svítící baterky). U házení košťat bylo téměř zhasnuto, aby to vypadalo, jako že je večer. Sestava s házením košťaty je obtížná i bez tmy, proto se občas stalo, že koště někomu spadlo. Malé děti si zatančily Pouť za humny, kde si tentokrát zahrál hlavní roli Vojta. Moc se mu to povedlo. I někteří z muziky si zahráli na hlavní scéně, a to při vytloukání důlků a zatloukání kůlů. Muzikantky si zazpívali píseň Co se to tam blejská. Postavila se májka, kterou hlídal Vojta celou noc. Marek s Jirkou mu jí však přišli neplánovaně skácet, ale nakonec mu jen vzali flašku z kapsy a kácení vzdali. Proběhlo i kupování šátků děvčat. Chlapci si vydražili šátky a potom s dívkami tančili Bajdyš.

Opět byly 2 vystoupení a asi hodinová přestávka mezi jednotlivými představeními, kdy všichni čekali, až přijede pizza a oni si budou moci urvat nejoblíbenější kousky pro sebe.

Vystoupení se nám povedlo, a už teď jsme zvědaví, jak se nám povede příští.

Pavlína Pulicarová

Nechte si posílat novinky, informace o vystoupeních
a další zajímavosti emailem.

Odesláno!
Odebírat

Pramínek podporují