Horácký folklorní soubor Pramínek Jihlava

68. Sudetendeutscher Tag – Augsburg

3. 6. 2017

V pátek 2. 6. 2017 se vydala muzika Pramínku a violistka na Sudetoněmecké dny do Augsburgu, a jelikož se na muziku nikdo nekouká, vzali jsme s sebou pro jistotu i tanečníka Zbyška. V pátečních dopoledních hodinách Matěj vyzvedl všem členům zavazadla spolu s nástroji, abychom mohli co nejdříve vyrazit na cestu. Při našem srazu započal boj o místa v autě. Naše první cesta vedla do jihlavského pivovaru, abychom mohli nakoupit dárky pro vedoucího německého souboru – Harryho, který si jihlavské pivo velmi oblíbil. Po nákupu konečně vyrážíme do Německa.

Po zjištění, že máme v autě nefunkční rádio, jsme se rozhodli využít našich hudebních nástrojů a zpříjemnit si cestu zpěvem a hudbou.

Po příjezdu jsme se ubytovali v hotelu, který byl vzdálený od místa vystoupení zhruba 20 km. Večer jsme se vydali na krátkou procházku po místním okolí a unaveni z cesty jsme šli brzy spát.

To ráno! Ta snídaně! Lívance kam se jen podíváš a spousta dalších dobrot.

Po snídani jsme sbalili vyžehlené kroje a nástroje a vyrazili jsme do Augsburgu, abychom byli včas na společné zkoušce se souborem Iglauer Singkreis. Při setkání jsme předali náš dárek vedoucímu souboru Harrymu, a po jeho slovech: „You‘ve made my day!“ jsme zjistili, že jeho obliba jihlavského piva je větší, než jsme si mysleli. Zkouška proběhla celkem rychle, párkrát jsme si zkusili tanec Hatscho s německými tanečníky a Skřipáky dohromady, a pak jsme trénovali i náš repertoár na odpolední vystoupení.

Sudetoněmecké dny probíhaly už tradičně na augsburgském výstavišti, kde jsme nejprvé hráli k poslechu na menším pódiu. Sklidili jsme velký potlesk, po kterém za námi přicházeli návštěvníci, kteří se s námi chtěli vyfotit, popovídat nebo pochválit.

Hlavní program začal v 19 hodin slavnostním nástupem všech účastníků slavnosti. K naší smůle jsme museli celé 2 a půl hodiny sedět na pódiu za ostrého světla reflektorů a před objektivy kamer. Zhruba po hodině přišlo naše vystoupení, kterým jsme celý večer trochu rozhýbali. To však nebylo nic oproti našemu druhému vstupu se skřipkami, po kterém následoval bouřlivý potlesk. Vystoupení se ovšem neobešlo bez komplikací, Matějovi se hodinu a půl opuštěná basa rozladila, což zjistil hned po prvních tónech písně Sloužila panna. Matěj ovšem není žádný amatér a Ploschperment se mu podařilo během prvních dvou slok naladit. V dalším vstupu jsme hráli společně s Iglauer Singkreis tanec Hatscho. Na závěr jsme společně s ostatními účinkujícími zazpívali společnou píseň. Po vystoupení následoval společenský večer. Byl velice přínosný, seznámili jsme se s ostatními členy Iglauer Singkreis. Tento závěrečný večer jsme zakončili společným kolovým tancem s Němci.
Po příjezdu na hotel dva z našich členů čekalo nemilé překvapení. Na recepci, na které si nechali klíče od pokoje, nikdo nebyl a po dlouhém hledání klíčů na snad úplně všude se dozvěděli, že jejich klíče jsou na blízké čerpací stanici (kam je recepční při odchodu duchapřítomně zanesl).
A je tu poslední den. Čekal nás krojovaný průvod, kde se měly představit všechny zúčastněné skupiny. Čekání na začátek průvodu jsme si zkrátili hraním a zpěvem horáckých písní. Nechtěně jsme si tak udělali další vystoupení, kterým jsme se dokonce dostali i do Událostí ČT. Poté následoval samotný průvod, který k našemu údivu trval opravdu krátkou dobu.
Nakonec jsme strávili ještě nějaký čas s našimi německými přáteli, zahráli si u stánku, sbalili se a po obědě jsme se vydali na cestu domů.

Několik odkazů na televizní vysílání, kde jsme se mihnuli:

Události ČT (ČT 1 a ČT 24, 19:00 4. června 2017)

Zprávy v 18 (ČT 1 a ČT 24, 18:00 4. června 2017)

BR Extra: Bericht vom 68. Sudetendeutschen Tag in Augsburg (BR Fernsehen, 22:00 4. června 2017)

Článek v Sudetendeutscher Zeitung přinášející reportáž ze sjezdu.

Cestu Muziky do Augsburgu podpořilo Statutární Město Jihlava. Děkujeme

Projekt podpořilo Statutární město Jihlava

Nechte si posílat novinky, informace o vystoupeních
a další zajímavosti emailem.

Odesláno!
Odebírat

Pramínek podporují