Na konec roku 2013 Pramínek připravuje druhý díl cyklu Rok na Horácku s názvem Na Svatého Martina. Toto představení předvádí v jihlavském divadle DIOD i ve Světlé nad Sázavou jako vánoční program.
Na programu bylo Martinské posvícení, Zabijačka, Bejkova svatba…
Ve dnech 2. až 6. října 2013 se ve Strážnici konala tvůrčí hudební dílna MUZIČKY 2013, které se zúčastnili muzika souboru Pramínek Jihlava, Cimbálová muzika Bělina ze Zlína a Cimbálová muzika DFS RADOSŤ z Trenčína.
Pro účastníky byl naplánován nabitý program složený nejen ze společných nácviků pod vedením lektorů, ale i návštěvy koncertu v Uherském Hradišti. Navštívili jsme výstavu „skromného umění“, na jejíž zahajovací vernisáži jsme si všichni zahráli, dále taky muzeum lidových nástrojů a vyrazili jsme i na prohlídku hradu Buchlova.
A hlavně se od rána až do noci hrálo a zpívalo.
Výsledky našeho snažení jsme předvedli na koncertech v ZUŠ Veselí nad Moravou a v sále zámku v Uherském Ostrohu.
Skřipácká muzika odlétá na IX. Mezinárodní hudební festival „Sharq Taronalari“ v Samarkandu v Uzbekistánu.
Svůj týdenní pobyt dokumentuje na webu www.skripky.cz, zápisky z cesty byly později přesunuty sem na stránky souboru.
S naším letním soustředěním se vracíme zpět na Jalovec, kde jsme byli už v roce 2009. Trochu nám ubývá účastníků z jiných horáckých souborů mimo sdružení Pramínek Jihlava, o.s., zato chorvatských Čechů k nám jezdí čím dál více. Soustředění zakončujeme vystoupeními v Okřešicích a v Jihlavské ZOO. Skřipácká muzika na soustředění pilně piluje repertoár, protože se chystá na asi nejdelší cestu, kam se doposud členové souboru vydali.
Jak soustředění probíhalo den po dni si můžete přečíst na táborovém blogu – experiment z minulého soustředění se více než osvědčil, takže v této činnosti pokračujeme.
Pramínek už podruhé za sebou vystupuje ve Strážnici, tentokrát dokonce v hlavním sobotním programu v pořadu s názvem Příběh jedné lásky spolu se soubory Formani a Mladina. Svůj prostor v tomto pořadu dostala i naše unikátní Skřipácká muzika.
Potom, co soubor Vysočan přestal pořádat Jihlavské folklorní léto, neměl Pramínek moc možností vystupovat na náměstí ve své domovské Jihlavě. To se změnilo až v červnu 2013, kdy dostal prostor v rámci festivalu Havíření.
V neděli pak u Jánského kostelíka vystupuje úplně samostatně i Skřipácká muzika.
Národní ústav lidové kultury uděluje titul LAUREÁT MFF „STRÁŽNICE 2012“ souboru Pramínek z Jihlavy za působivé zvárnění regionálního materiálu Horácka v pořadu „Ani ryba ani rak“.
Z Jalovce se vracíme zpět na tábor Radost. Opět se účastní i členové jiných folklorních souborů z Horácka i početná skupina chorvatských Čechů.
Na tomto soustředění zkoušíme malý experiment – psát táborový deníček, který se snažíme už v průběhu tábora zveřejňovat na internetu doplněný o pár fotografií.
V rámci koncertu nejlepších Zpěváčků z krajského kola křtíme CD Pramínky Horácka.
Výsledky krajského kola soutěže Zpěváček 2010
Mladší kategorie:
1. Blechová Šárka – Borověnka, Ujčov
2. Straková Jaroslava – Škubánek, Světlá n. Sázavou…
3. Smutná Barbora – Bítešan, Velká Bíteš
Hlavní kategorie – 4 postupující do národního kola + náhradník:
1. Weselá Alžběta – Pramínek, Jihlava
2. Voda Zbyšek – Pramínek, Jihlava
3. Vaněk Jiří – Pramínek, Jihlava
4. Jelínková Klára – Bítešan, Velká Bíteš
5. Schreková Natálie – ZŠ Seifertova, Jihlava
Starší kategorie
1. Coufalová Kamila – Bítešan, Velká Bíteš
2. Dohnal Matěj – Pramínek, Jihlava
3. Vodová Michaela – Pramínek, Jihlava
Ve věku nedožitých 56 let nás dne 28. 2. 2010 po těžké nemoci opustila vedoucí muziky paní Dana Brtníková. Vzpomínáme na ni jen v tom nejlepším. Vedení muziky se ujímají její nejstarší stálí členové – primáš Marek Čáp a Matěj Dohnal.
Článek z webu www.folklornisdruzeni.cz.
11.3.2010
Cesty osudu jsou neúprosné a nesmlouvavé. Každému vyměří jeho životní čas a záleží potom jen na něm, jak se s tímto časem vyrovná a jak jej využije ku prospěchu svého života, rodiny, rodiště, a kraje, z něhož vyšel. Tento osud se nevyhnul ani naší Daně Brtníkové, která nás opustila po delší těžké nemoci dne 28. února 2010 ve věku nedožitých 56 let.
Svůj život ale nežila nadarmo – celý jej věnovala svým dvěma synům, které vychovávala k lásce k rodnému kraji, jeho písním, tancům a hudbě.
Se svými housličkami rozdávala radost dlouhou řádku let, nejprve hrou v Horáckém souboru písní a tanců „Vysočan“. Později pak založili s manželem Mílou dětské soubory Pramínek a Šípek – vychovala v nich několik generací zapálených muzikantů. Naučila je lásce k lidové muzice, souhře a stylu hry na Horácku. A že to dělala dobře, o tom svědčí mnohá vítězství ve folklórních soutěžích i účasti na festivalech v ČR (Strážnice, Brno, Praha…) i v zahraničí (Belgie, Švédsko, Slovensko, Litva, Chorvatsko).
Věnovala se též činnosti vzdělávací. Se svým mužem Mílou spolupracovala na tanečních školeních pro vedoucí horáckých souborů. Působila zde hlavně jako korepetitorka, instruktorka i jako metodička pro nácvik zpěvu a muzik.
Podílela se organizačně i umělecky na přehlídkách a koncertech v regionu i v celé ČR. Každoročně se zapojovala do soutěže „Zpěváček“, spolupracovala na organizaci oblastních kol a připravovala do ní děti z jihlavských souborů, s nimiž sklízela úspěchy i v celostátním kole ve Velkých Losinách.
Nemalou zásluhu měla také na konání pravidelných soustředění, která organizoval Český svaz chorvatů v Daruvaru pro děti českých rodičů. Tato práce vyvrcholila na „Dožínkách“, kde v závěrečném tanečním vystoupení v choreografii „Brtníkovců“ účinkovalo kolem 600 frekventantů, kteří sklidili obdiv a uznání diváků.
Naše Dana zasvětila celý život tomu, co měla ráda a milovala – rodině, dětem, vnučkám a rodnému kraji – Horácku, jehož slávu rozšiřovala svými vědomostmi, hrou na housle, nácviky písní a tanců z tohoto kraje. Plody této práce rozdávala společně a dospělými folkloristy i dětmi na pódiích, jevištích, náměstích i amfiteátrech s neutuchajícím elánem. Horácké písně a tance se tak dostávaly přičiněním Dany do povědomí diváků jak přímým působením, tak i účinkem rozhlasových stanic, televizních programů i CD nosičů.
Pěstovala v členech souborů lásku ke kraji, horáckým písním, tancům a zvykům, vychovala řadu mladých lidí, kteří vše, co se od ní naučili, předávají dál a to je dobře.
Děkujeme Ti, Danuško, za tuto práci z celého srdce.
Ať ti pánbíček v tom folklórním nebíčku dopřeje zasloužené pohody, klidu a rajské hudby. Ať tě také občas nechá juknout mezi mráčky dolů, abys viděla, jak se tebou zasetá semínka ujala a jaké přináší ovoce.
My všichni věříme, že se jich ujme co nejvíc, na úrodné půdě zakoření, rozmnoží se a rozkvetou k užitku a kráse. Ty potom, Danuško, budeš moci s chórem tam nahoře zahrát na housličky a zazpívat: „Dobrá věc se podařila“. I my v to všichni věříme! Tvoje práce zůstane nejen v našich vzpomínkách na Tebe, ale zavazuje nás k jejím pokračování.
Otec Míla Brtník
Letní soustředění se v roce 2009 opět přesunulo, naším novým útočištěm byla turistická chata na kopci jalovec u Číchova. Tábor vyvrcholil hned několika vystoupeními, první z nich bylo v Okřešicích, další na Veselém kopci a poslední ve vesnici Zboží. Soustředění se opět zúčastnili členové několika horáckých souborů i početná skupina chorvatských Čechů.
V dubnu 2009 se muzika Pramínku a několik zpěváků z řad tanečníků na dva dny zavírá do nahrávacího studia v Brtnici, aby zde nahráli CD Pramínky Horácka.
Vlastní vánoční vystoupení tentokrát nehrajeme pouze v kulturním domě v Jihlavě, objíždíme s ním i kulturní domy ve Ždírci a Stříteži. Pro tyto účely musí vzniknout nové, přenosné kulisy.
V červenci 2008 soubor vyráží soubor Pramínek na týden do chorvatkého Daruvaru zůčastnit se po boku souborů jednotlivých českých besed krajanských Dožínek. Mezi vystoupeními si stíháme užívat i spoustu zábavy, mimo jiné třeba koupání v místním aquaparku.
Do celostátního kola zpěváčka tentokrát postoupila Marie Málková. Po krajském kole se již potřetí v řadě konal koncert finalistů v koncertním sále Základní umělecké školy v Jihlavě.
Pořadem Brtníkoviny oslavujeme 80. narozeniny pana Míly Brtníka. Přestaveny jsou zde tři jaroměřické pohádky z knihy Zdeňka Ondříčka – O Studánkách, Skleněné housličky a O Jaroměřických muzikantech.
Letní soustředění se opět přesouvá, tentokrát na tábor Radost v Dobré nad Sázavou. Na táboře se mimo jiné natáčí videa s řemeslnickými tanci. Soustředění se účastní několik tanečníků a tanečnic z Chorvatska. Soustředění zakončujeme vystoupením na Adámkových slavnostech v Hlinsku.
Soubor Pramínek jede poprvé na víkendový zájezd na Dožínky do chorvastkého Daruvaru.
Po krajském kole soutěže zpěváček opět následoval koncert těch nejlepších v koncertní síni Základní umělecké školy v Jihlavě. Většina zpěváčků zde byla doprovázena muzikou Pramínku.
Do Velkých Losin se v roce 2007 podíval pro změnu jiný člen muziky, Jirka Vaněk.
Občanské sdružení Pramínek Jihlava, o.s. vzniklo odštěpením souborů Pramínek a Šípek od Horáckého souboru písní a tanců Vysočan. Vzniká soubor Vrabčátka, do kterého přicházejí ty nejmenší děti.
Národní krojový ples ve Žďářu nad Sázavou se v roce 2007 nesl ve znamení Horácka. Této akci předcházely celoroční přípravy s ostatními soubory v regionu. Soubor Pramínek a jeho muzika hrály v předtančení i na celém plese významnou roli.
V roce 2006 se v návaznosti na krajské kolo Zpěváčka poprvé konal Koncert zpěváčků, na kterém vystoupili ti nejúspěšnější z krajského kola ve všech kategoriích.
Do celonárodního kola Zpěváčka 2006 ve Velkých Losinách se v květnu podívali Zbyšek Voda a Marian Hübner.
Dvacáté výročí založení souboru oslavujeme pořadem pojmenovaným Dvacet let s folklorem. Proto jsme na Vánoce 2005 nepřipravovali vlastní pořad, ale spolupracovali jsme na pořadu našeho mateřského souboru Vysočan.
Poté se v únoru účastníme plesu Folklorního sdružení ČR.
Letní soustředění se po špatné zkušenosti z Čeřínku vrací zpět na tábořiště Záseka u Netína. Účastní se ho i členové jiných souborů, například Škubánek (Světlá nad Sázavou) nebo Groš (Dolní Rožínka).
Do Velkých Losin se probojovali Míša Vodová a Marek Čáp, který se umístil na 3. místě v hlavní kategorii. Dosáhl tím historicky nejlepšího umístění mezi „nemoravskými“ zpěváčky.
Pramínek spolu s Šípkem a Jeřabinkou připravily vánoční pořad Horácké Vánoce, který předvedly v jihlavském domě kultury.
Marek Čáp se ve Velkých Losinách prozpíval mezi nejlepší desítku.
Letní soustředění se přesouvá na Čeřínek do hotelu Jihlavan. Zde zažíváme i trochu nechtěné dobrodružství způsobené změnou provozovatele a jejich nevyjasněnými majetkovými vztahy. I přes stísněné podmínky a velká vedra (hejtman vyhlásil zákaz rozdělávání ohňů) si soustředění užíváme.
Do celostátního kola soutěže Zpěváček se vedle Markéty Kozové probojoval i Marek Čáp.
Čas neúprosně běží, takže v roce 2003 slavíme už 75. narozeniny pana Míly Brtníka novým velkým pásmem nazvaným Robota.
Později se opět účastníme plesu Folklorního sdružení ČR.
Soubor Vysočan v Jihlavě pořádá folklorní festival Jihlavské folklorní léto, který se na mnoho dalších let stane tradicí. Jako domácí soubor nemůže Pramínek u této akce chybět.
V roce 2002 se Pramínek již podruhé v historii vydává do Švédska.
Pramínek se Již tradičně účastní festivalu Horácko zpívá a tančí ve Světlé nad Sázavou.
Čtrnáctidenní dřina na letním soustředění na táboře Záseka vyvrcholila vystoupením na Adámkových slavnostech v Hlinsku.
V roce 2001 se soubor opět podíval na Mezinárodní folklorní festival do Strážnice.
Porotu oblastního kola přehlídky dětských folklorních souborů zaujalo pásmo Chomout natolik, že jsme měli možnost předvést ho i v kole národním.
Záštitu nad celostátním kolem soutěže Zpěváček převzal pan Peter Dvorský. Finále se zúčastnily Markéta Kozová a Anička Petřivá, Anička se dostala mezi desítku nejlepších a jede si zazpívat na koncert do Bratislavy!
K patnáctému výročí vzniku soubor Pramínek uvádí pořad s názvem Už je nám patnáct. Pořad byl uveden v DKO Jihlava.
Ve finále soutěže Zpěváček ve Velkých Losinách soubor úspěšně reprezentují Markéta Kozova, Jana Fialová a Anička Petřivá.
Pramínek spolu se soubory Šípek a Jeřabinka uvádí v prosinci vánoční pořad pro školy, který je rovněž předveden i jako večerní představení.
V listopadu jsme oslavovali 45. výročí založení souboru Vysočan.
Na dětském mezinárodním folklorním festivalu v Břeclavi získali tanečníci Kovářů skvělé 3. místo v kategorii sólový tanec!
Pramínek účinkuje na plese Folklorního sdružení České republiky ve Žďáře nad Sázavou.
V květnu 1998 vyrážíme na týdenní zájezd do Litvy.
Anička Petřivá a Honza Molák se probojovali do Celostátní přehlídky dětských lidových písní ve Velkých Losinách.
K významnému životnímu jubileu zakladatele Vysočanu a nestora horáckého folkloru Míly Brtníka nejstaršího se pořádá velké představení, Pramínek zde nemůže chybět.
Letní soustřední se tentokrát koná na táboře Záseka u Netína.
Před tím, v dubnu se účastníme Oslav jara na Veselém kopci.
Pramínek se účastní vystoupení k oslavě 35. výročí Domu kultury odborů v Jihlavě.
Ve Světlé nad Sázavou vzniká nový folklorním festival Horácko zpívá a tančí pod patronátem Evy Pejchalové a folklorního souboru Škubánek. Na jeho nultém ročníku nechybí ani Pramínek.
Na mezinárodní folklorní festival do Strážnice tentokrát vyráží celý Pramínek (včetně muziky), vystupujeme s řemesly (Mlynáři, Rybáři, Tkalci, Ševci) a Kovačkami.
V rámci vystoupení ke 40. výročí souboru Vysočan měla premiéru první z jaroměřických pohádek – O Jaroměřických muzikantech.
V listopadu roku 1994 uvádí Pramínek premiéru dětského pořadu Dětský košíček plný tanců a písniček.
S brněnskou redakcí České televize natáčíme na Veselém kopci videokazetu původních tanců z Horácka pod vedením paní Jelínkové pro Národní ústav lidové kultury ve Strážnici.
V červenci 1994 vyráží celý soubor Pramínek i s Muzikou na týdenní zájezd do Švédska.
V novém školním roce začínáme nacvičovat pásmo Kovačky. jedná se o masopustní zvyk.
Po novém roce začínáme nacvičovat tance inspirované tradičními řemesly, tedy Rybáři, Tkalci, Mlynáři, Ševci a Kováři. Všechny tyto tance jsou dodnes v repertoáru souboru.
Pramínek vyráží na další zahraniční cestu, tento rok už druhou, tentokrát do holanského Purmerendu, odkud k nám v rámci výměny v červnu přijel operetní sbor.
Muzika souboru Pramínek se účastní mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici – největšího a nejprestižnějšího folklorního festivalu u nás.
V roce 1992 vyráží Pramínek na svoji vůbec první zahraniční cestu – do Belgie.
19. prosince 1991 představil Vysočan velký vánoční program, do kterého byl samozřejmě zapojen i Pramínek.
Přijela k nám natáčet brněnská televize – točili medailon o souboru Vysočan, jehož jsme v té době byli součástí.
Dva roky po pádu železné opony za Pramínkem přijíždí první hosté – soubor z Belgie.
Dne 6. prosince 1990 Pramínek uvádí premiéru pořadu Kvítka z naší zahrádky.
Pramínek se poprvé účastní jako účinkující Horáckého bálu, tedy jeho dvacátého ročníku.
Pramínek absolvuje letní soustředění na Javorníčku.
V listopadu vystupuje v rámci pořadu k 35. výročí mateřského souboru Vysočan.
Nová sezóna bude již v nových krojích, na vánoční vystupení se chystají Telečské koledy a jsou potřeba telečské kroje, v kterých Pramínek vystupuje dodnes. Maminky šily, děvčata a babičky vyšívaly šněrovačky. Kluci nacvičují nové pásmo Řeč cepů
Rok 1988 přinesl novou aktivitu souboru, pěveckou soutěž, tehdy to bylo Zazpívej slavíčku, dnes pod názvem Zpěváček.
V červnu 1988 se konaly první Horácké slavnosti v Telči! O prázdninách Pramínek vyráží na letní soustředění do Javorníčku.
V prosinci 1987 vystupoval Pramínek poprvé ve vánočním programu Vysočanu s pásmem Ptáčci. O Vánocích se Pramínci také poprvé vydali na Štěpánské koledování.
V únoru proběhlo první vystoupení před rodiči s pásmy Vítání jara, Husopasky a Horácká kola, poprvé zahrála také dětská muzika.
V březnu Pramínek zvítězil při svém prvním veřejném vystoupení v okresním kole soutěže dětských lidových souborů a postoupil do krajského kola v Kyjově.
Založení dětského souboru Pramínek při Horáckém souboru písní a tanců Vysočan – DK ROH Jihlava. Společně se souborem vzniká i dětská muzika.
Soubor nacvičuje pásmo Husopasky, šijí se první jednoduché kroje. Koncem roku soubor začíná nacvičovat pásmo Vítání jara.
Nechte si posílat novinky, informace o vystoupeních
a další zajímavosti emailem.