Horácký folklorní soubor Pramínek Jihlava

Na svatýho Martina – Vystoupení pro veřejnost

13. 12. 2013

Letošní vánoční vystoupení, 13. 12. 2013, bylo tak trochu netradiční. Ve snaze neopakovat se příliš každý rok a ukázat divákům další části předvánočních zvyků jsme se dostali až k svatému Martinovi, tedy 11. listopadu. Dovolím si tvrdit, že dál od vánoc se ve vánočním vystoupení už vydat nemůžeme.
Po třech dopoledních vystoupeních pro školy nás čekaly ještě dvě pro veřejnost. Unavení jsme byli všichni již před začátkem toho prvního v 17.00. Bohouš Voda nastupoval s obvázaným prstem na ruce, protože se mu při jednom z dopoledních vystoupení podařilo říznout o rozbitý půllitr.
První velkou scénou bylo snášení obilí na Martinskou sejpku. Zde se objevilo několik rolí, které dále prostupovaly dějem. Zejména pan rychtář (Pepa Souček), pan učitel (Vilda Prokop), pan radní (Bohouš Voda) a také řezník Pípa (to jako já). Když hrajete jedno vystoupení už po čtvrté v řadě, možná by se zdálo, že vás již nic nepřekvapí. U nás v souboru je ale opak pravdou. Zejména, když si někteří začnou upravovat dialogy, nebo přidávat vtipné narážky. Pan učitel tak třeba překvapil pana rychtáře s již řádně vyplněnou žádostí o přidělení pozemku se slovy “Já už jsem si to s dovolením připravil. Tak kdybyste mi to jenom podepsal.” Samozřejmě bychom si podobné úpravy nedovolili, kdybychom si nebyli jistí, že ostatní dokáží reagovat.
Již bez přidaných vtípků následovala Zabíjačka, kde jsem sehrál roli nešikovného řezníka, který místo prasete trefí palicí sedláka, který mu pomáhá. Vše nakonec musí zachránit selka a prase zabije sama.
Program pokračoval Bejkovou svatbou, která není opravdovou svatbou, ale zábavou. Zde jsem škádlil Radku Vácovou s Vojtou Šoulou hrou na čmeláka. Ta spočívá ve srážení klobouku z hlavy.  A následovala další zábava, tentokrát Svatomartinská.
Do úplného konce představení jsme ještě vměstnali vánoční koledy, přece jen to mělo být vánoční vystoupení. Ty známější si diváci s chutí zazpívali s námi.
Po skončení posledního vstoupení jsme měli sílu už jenom na to se převléci do civilního oblečení, sklidit rekvizity a všichni jsme se rozešli domů odpočívat po náročném dni.
Dominik Tilp

Nechte si posílat novinky, informace o vystoupeních
a další zajímavosti emailem.

Odesláno!
Odebírat

Pramínek podporují